Teknokar
yükleniyor...

TEKNOKAR Yeni Fabrika Açılış Törenimiz

Teknokar Savunma ve Havacılık A.Ş.’nin Ankara Uzay ve Havacılık İhtisas Organize Sanayi Bölgesinde yer alan 10.000 metre kare alanlı Yeni Fabrikasının açılış töreni geniş bir davetli topluluğuyla gerçekleştirildi.

 

Açılış töreninde konuşan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa VARANK,  Bakanlık olarak, sanayiciler ve memleket için katma değer oluşturma gayretindeki tüm girişimcilerin yanında olduklarına dikkati çekerek, onlara her türlü kolaylığı göstermeye hazır olduklarını vurguladı.

 

Ankara Uzay ve Havacılık İhtisas OSB’de yeni fabrikasının açılışı gerçekleştirilen Teknokar Savunma ve Havacılık AŞ’nin de risk alan, savunma sanayinin gücüne güç katma gayretinde olan firmalardan biri olduğuna işaret eden Varank, “Savunma ve havacılık sektörüne yenilikçi alt sistem tedariki sağlama noktasında önemli bir fonksiyon icra ediyor. Bu bağlamda Teknokar’ın yatırımını da öncelikli yatırım konuları kapsamındaki muafiyetlerle destekledik. Bundan sonra daha güçlü, başarılı bir Teknokar göreceğiz.” dedi.

 

Diğer konuşmacılar

 

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkan Yardımcısı Celal Sami Tüfekçi, savunma projelerinde yerlileşmeyi görev edindiklerini ve bunu sözleşmelerde şart olarak koyduklarını belirterek, “Yani savunma sanayimizdeki büyük firmamıza verilen ana platform projesinin yüzde 70’i değişik kategorilerde küçük sanayiciye aktarılmak zorundadır. Bu vesileyle savunma sanayi ekosistemi oluşmuştur.” diye konuştu.

 

Teknokar gibi firmaların sadece iş payı alarak çalışmasını değil ürünleriyle var olmasını ve katma değerini artırmasını istediklerine dikkati çeken Tüfekçi, “Teknolojimiz milli olmalı üretimimiz de yerli olmalı. Yatırımlar durdu pandemi var denilen bir ortamda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan önderliğinde böyle bir açılışı bizim yapıyor olmamız bizlere özellikle gurur veriyor.” ifadelerini kullandı.

 

Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir de Uzay ve Havacılık İhtisas OSB’nin Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın önem verdiği projelerden olduğunu kaydederek, “Burası Ankara için son derece önemli bir kazanım. Ankara’nın teknoloji seviyesi diğer kentlerimizle kıyaslanmayacak kadar önemli bir konumda.” dedi.

 

Teknokar Savunma ve Havacılık AŞ Genel Müdürü Necla Yılmaz da şirketin tecrübesiyle yurt dışı pazarına açılma faaliyetlerine ağırlık vereceğinin altını çizerek, şirketin yakın zamanda ihracat yapmayı hedeflediğini söyledi. Yılmaz, şirketin daha büyük projelerde yer alacağını kaydetti.

Videoyu oynat

Açılış törenine Ankara Valisi Vasip Şahin, Kahramankazan Kaymakamı Engin Aksakal ve Belediye Başkanı Serhat Oğuz da katıldı. Konuşmaların ardından Bakan Varank’a günün anısına hediye takdim edildi, daha sonra okunan duanın ardından kurdele kesimi gerçekleştirildi.

Varank, açılış töreni sonrasında fabrikanın üretim ve Ar-Ge merkezlerinde incelemelerde bulundu.

Açılışımızdan Bazı Kareler